ChatGPT to zaawansowany generatywny chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który w przeciągu zaledwie czterech dni od jego uruchomienia i udostępnienia przyciągnął milion użytkowników. Na czym polega jego fenomen? Otóż w największym skrócie – jest to program komputerowy, który może rozumieć użytkowników i rozmawiać z nimi w sposób, który wydaje się bardzo zbliżony do rozmowy z człowiekiem. Sprawność, a jaką ChatGPT rozwiązuje zadane problemy pobudziła na nowo dyskusję na temat tego, co jest możliwe dzięki sile sztucznej inteligencji. Aktualnie użytkownicy wymyślają coraz to nowe sposoby na wykorzystanie systemu jak chociażby pisanie elementów kodu źródłowego w wybranym języku programowania, tworzenie planów żywieniowych w celu utraty wagi czy nawet komponowanie muzyki czy pisanie opowiadań! Oczywiście pośród wielu pozytywnych opinii na temat przydatności sztucznej inteligencji pojawiają się również głosy krytyki. Osoby sceptycznie nastawione wskazują, iż przy wykonywaniu powtarzalnych czynności, zadań administracyjnych i różnych tego typu usługach może zostać wykorzystana AI, która poradzi sobie z nimi szybciej, sprawniej i taniej niż człowiek, w związku z czym narzędzie to będzie miało bardzo duży wpływ na rynek pracy.

Wraz z postępem technologii rosną niebezpieczeństwa, przed którymi stoimy w rozwiniętym świecie. Bezpieczeństwo sieci stało się bardziej podstawowe niż kiedykolwiek w niedawnej historii, a cyberataki nabierają rozpędu i okazują się bardziej nowoczesne. Z tego powodu branża ochrony sieci stale się rozwija, aby być świadomym nowych zagrożeń.

ChatGPT może pomóc zwiększyć możliwości wykrywania zagrożeń, analizując duże ilości danych i identyfikując potencjalne cyberzagrożenia. Może analizować wzorce w danych, aby identyfikować podejrzane zachowania i wykrywać anomalie, które mogą wskazywać na cyberatak. Czat GPT może również pomóc w identyfikowaniu i kategoryzowaniu złośliwego oprogramowania, phishingu i innych cyberzagrożeń, ułatwiając analitykom bezpieczeństwa szybkie i skuteczne reagowanie. W przypadku cyberataku czas ma kluczowe znaczenie. ChatGPT może pomóc zdecydowanie szybciej reagować na incydenty, analizując dane w czasie rzeczywistym i przedstawiając zalecenia dotyczące działań. Niewątpliwą zaletą korzystania z możliwości jakie daje AI jest jej zdolność do analizowania ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym. Sama ilość danych generowanych przez nowoczesne sieci uniemożliwia administratorom bieżące, manualne monitorowanie, dlatego coraz częściej sięgają po narzędzie automatyzujące ten proces, a właśnie sztuczna inteligencja może przetwarzać dane znacznie szybciej, dzięki czemu jest bardziej wydajna w identyfikowaniu zagrożeń. Ponadto, AI może również zostać wykorzystana aby identyfikować trendy i dostarczać prognozy dotyczące przyszłych cyberzagrożeń, zapewniając zespołom ds. cyberbezpieczeństwa bazę informacji niezbędnych w przygotowaniu się na potencjalny atak.

Jednocześnie musimy pamiętać, że ChatGPT może być również wykorzystany w niekoniecznie uczciwy sposób. W krótkim czasie jest w stanie wykonać szereg ofensywnych zadań związanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak chociażby wygenerowanie bardzo dopracowanych phishingowych wiadomości e-mail, wykrywanie przepełnień bufora w kodzie, generowanie kodu złośliwego oprogramowania czy choćby stare, dobre zgadywanie haseł użytkowników systemów czy aplikacji.

O czym warto pamiętać i co warte podkreślenia to fakt, iż złośliwe oprogramowanie tworzone przez AI jest znacznie bardziej niebezpieczne niż tradycyjny malware. Łatwość, z jaką można korzystać z ChatGPT, sprawiła, że tworzenie wyrafinowanego złośliwego oprogramowania stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dla amatorów i początkujących cyberprzestępców.   Idąc dalej, jednym z głównych niezaprzeczalnych atutów ChatGPT jest to, że jest on swobodnie dostępny do użytku dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. Program można uruchomić z dowolnego miejsca, co ułatwia zachowanie anonimowości.

Kolejnym problemem jeśli mówimy o zagrożeniach związanych z wykorzystaniem AI w kontekście cyberbezpieczeństwa jest fakt, iż ma ona możliwość uczenia się – na podstawie danych zebranych podczas zrealizowanych ataków może dostosowywać swój sposób działania, czyniąc je trudniejszymi do wykrycia i bardziej odpornymi na stosowane zabezpieczenia.

Czy nam się to podoba czy nie, AI nowej generacji staje się coraz powszechniejsza i „trafia pod strzechy”… Jedyne co obecnie powinniśmy zrobić, to jak najszybciej, na bieżąco dostosowywać się do nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą jej wykorzystanie jednocześnie pamiętając zarówno o jej dobrych, jak i złych stronach. Największe wyzwanie dla organizacji, jak i użytkowników indywidualnych to zachowanie czujności na możliwe zagrożenia, które prawdopodobnie pojawią się w wyniku szerokiego zastosowania technologii takich jak ChatGPT i jej podobnych.

Autor: Tomasz Cieślik